ikon.gif (622 bytes)Geri Dön Bilgisayarınızı BağlamakInternete Online Servislerle BağlanmakISDN Nasıl Çalışır?
Internet/Televizyon BağlantısıNetwork Bilgisayarları (NC) Nasıl Çalışır?DSL Nasıl Çalışır?


Internet/Televizyon Bağlantısı

“Bilgi Süperotoyolu” hakkında beş yıl önce konuşulurken Internet hesapta yoktu. Onun yerine televizyon, özellikle kablolu televizyon konuşuluyor ve hayat şeklimizi ve çalışma hayatımızı değiştireceğine inanılıyordu. 500 TV kanalı, interaktif televizyon, evden alışveriş ve ısmarlama haberler elinizin altındaydı. Bu bilgi otoyolu herkesi birbirine bağlayarak elektronik yoldan daha kolay bilgi, mal, hizmet ve eğlence almamızı sağlayacaktı. Fakat şimdi, kablolu televizyonla yapılacağı düşünen bütün bunlar Internet aracılıyla yapılıyor.

Internetin süperotoyolun tek lokomotifi olup olamayacağı ileride belli olacaktır. Geçen her gün Internet ve televizyon birbirine yaklaşmaktadır. Internet TV’ye yakın özellikler (örneğin, film oynatma, müzik çalma ve hatta canlı yayın yapma) kazanırken televizyon teknolojisi de gelişerek Internet gibi daha interaktif olmaktadır.

Eninde sonunda Net (Internet) ve televizyon bir yerde birleşecektir. Örneğin, bir spor karşılaşmasını seyrederken aynı anda chat yapabileceksiniz, hem de aynı ekranda. Daha ileri giderek bir oyuncu sahaya çıktığında o oyuncu hakkındaki istatistikleri, hatta eski görüntülerini ve göze batan hareketlerini görebileceksiniz.

Televizyon ve Internet, başlangıç olarak iki farklı teknoloji üzerinden -kablo modemler ve Net’e bağlanabilen TV’ler- birleştirilmeye başladı. Bunlarla TV'nizle Web’e dahil olabilirsiniz.

Kablo modemler sayesinde Internete olağanüstü hızlarla bağlanmak mümkündür. Evinize kadar gelen mevcut koaksiyel TV kablolarını kullanarak Internete bağlanmanızı sağlayabilirler. Kablo modemler saniyede 1.5 milyon bit hızla veri alabilir ve 300.000 Bit/s hızla da gönderebilir. Bu hız normal modemler ve ISDN hatlarından çok daha yüksektir. Fiyatı T1 bağlantısından az olmasına rağmen, aynı hıza sahiptir. Bunun nedeni yüksek kapasiteli kablo hatlarıdır. Internet verileri ve televizyon sinyalleri aynı hatta varolabildiğinden Internete girebilir ve aynı anda televizyon seyredebilirsiniz. Bu konudaki şekilden bir kablo modem bağlantısının nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Başka bir teknoloji de, televizyonunuzu kullanarak Web’e dahil olmanızı sağlar. Bir set-top box (set üstü kutu) bir modemle televizyonunuzu Net’e bağlar, modemden sinyali alır ve bunu televizyona gönderir. Uzaktan kumandaya benzeyen bir aletle Web’de gezinirken aynı anda televizyon da seyredebilirsiniz. Anlaşılacağı gibi bu durumda yine normal modem hızları söz konusudur ve haliyle Kablo modemden çok daha yavaştır. Fakat gelecekte bu değişebilir.

 


KABLO MODEMLERİN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Yayın bandı kablosu da denilen televizyon kablosu (coaxial cable) evdeki ayırıcı tarafından iki bağlantıya ayrılır. Kablonun bir tarafı normal set-top-box’a gider ve Kanlo TV yayınına ulaşmayı sağlar. Öteki taraf ise kablo modeme gider.

ko

Kablo modem bilgisayarın içindeki ethernet network kartına bağlanır. Network kartı, Internete bağlı diğer network kartları gibi konfigüre edilmiştir ve bir network adresi vardır.

konu_13_b.jpg (7077 bytes)Internetten veri alıp-veren sinyaller önce televizyon kablolarına sonra kablo modeme, oradan da network kartı aracılığıyla bilgisayarınıza iletilir. Bu kablolar hem televizyon hem de bilgisayar sinyalleri taşırlar. Bilgisayar sinyalleri 6 MHz’lik bir kanalda, kablonun broadband spektrumunda hareket ederler.

 

Kablo TV şirketi her kasaba ya da şehri 500 evlik bölümlere ayırır. Her biri tek bir lokal alan ağına bağlıdır. Buna düğüm noktası (node)’da denir. 500 ev bir düğüm noktasını paylaşır. Internet ve televizyon verileri bu düğümlerden geçerek evlere ulaşır. Bir düğüm noktasındaki evlerin ne kadar çoğu bağlantıya geçerse o noktanın bağlantı hızı o kadar düşer.

 konu_13_c.jpg (9341 bytes)

Bu düğüm noktaları (node) yüksek hızlı fiber-optik hatlarla “head end” e bağlanır. Tek bir head end dört ile on arasında kasabaya hizmet verebilir. Head end’in görevi müşterilere televizyon yayınlarını ve Internet girişini sağlamaktır.

 

Head end televizyon yayınlarını uydulardan alır ve Internete de yüksek hızlı bağlantılarla bağlıdır. Bu kaynaklarla müşterilere Kablolu TV Yayını ve Internetten yararlanma imkanı sağlanır.

Head end ayrıca yüksek hızlı bir sunucuya (server) sahiptir. Bir haber sunucusu Internet Usenet haber gruplarına hızlı giriş sağlar çünkü müşteriler yavaş işleyen normal hatlarla değil yüksek hızlı fiber-optik ve televizyon kabloları ile bağlanırlar. Ek olarak proxy server ’lar belleklerinde en çok girilen Internet sitelerinin güncel versiyonlarını saklarlar. Bu yolla Kablo modem kullanıcıları yüksek hızlı bağlantı imkanı bulurlar.

 


WEB TV’NİN ÇALIŞMA ŞEKLİ

Web TV Internete bağlanmanızı ve aynı anda da televizyon seyretmenizi sağlar. Özel Web TV kutusu televizyonun yanında durur. Bu kutuda televizyon ve/veya kablo servisine bağlanmak için normal konnektörler vardır, ayrıca özel konnektörlerle de modem ve telefon hattına bağlanır. Ek olarak diğer donanım ve yazılımlarla birlikte bir Web-browser’i çalıştırabilecek bir belleği vardır.

konu_13_d.jpg (8037 bytes)

Web TV set-top-box’a, bilgisayarlarda olduğu gibi bazı ek cihazların takılması mümkün olabilir. Şu anda bir tek yazıcı bağlanabilmektedir ama diğerleri de ileride eklenecektir.


konu_13_e.jpg (6775 bytes)

Televizyon ekranları ve bilgisayar monitörleri bilgi ve resim görüntüsü vermek için değişik teknolojiler kullanırlar. Bilgisayar monitörleri, ekranda gördüğünüz renkleri üç rengin karışımıyla oluşturan Kırmızı-Yeşil-Mavi (RGB) teknolojisini kullanır. Televizyonlarda ise NTSC teknolojisini kullanır. Web TV set-top-box RGB sinyallerini, televizyonda net olarak izlenebilmesi için, NTSC sinyallerine çevirir.

 

Internet’e girmek istendiğinde, Web TV kutusu Web TV network’üne, Internet’e girişi sağlamak için bağlanır. Web TV Network’ü tek bir network değil, bir VPN (Virtual Private Network : sanal kişisel network)’dir. Web TV POP 'lara (points of presence : bulunma noktalarına) erişimi sağlamak için ISP (Internet service providers : Internet servisi sağlayıcılarıyla) ile çalışır; encryption (şifreleme) teknolojisi de tek bir network gibi görünen bu parçaları bir araya toplar. Bu VPN’nin e-mail ve diğer hizmetleri sağlayıcı Web sunucuları vardır.

Web TV Networkü, Internet girişini hızlandırmak için bir dizi proxy sunucusunu çalıştırır. Bu proxy sunucular (server), sıkça girilen Web sayfalarını saklar. Web TV’yi kullanan biri bu sayfalardan birine gittiğinde sayfaya Internet üzerinden girişten daha hızlı olan proxy sunucusundan ulaşır.

Web TV, HTML standartlarına bağlanan ve ortak donanımları çalıştırabilen, kendi Web browser’ını kullanır. Browser, televizyondaki optimal görüntüyü elde etmek için dizayn edilmiştir. TV Guide gibi bazı siteler, browser’ın en iyi kullanımını sağlayan Web siteleri geliştirmişlerdir.

Web’e bağlantı ekranda hareketi sağlayan basit bir uzaktan kumandayla kontrol edilir. Bu kontrol aynı zamanda Web bağlantısını, televizyon izlemeyi veya Web ve televizyonu aynı anda görmeyi sağlar.

 

 

| Internet  Nedir?Internet 'in Alt Yapısı | Internet 'e Bağlanmak| Internet  Üzerinde Haberleşme |
| Sık Kullanılan  Internet  Araçları    | WWW Nasıl Çalışır? | İleri  Internet  Araçları Internet  Üzerinde Multimedya |
Internet , Intranet ve Dış Dünya | Internet 'in Korunması |Ana Sayfa |