ikon.gif (622 bytes)Geri Dön Bilgisayarınızı BağlamakInternete Online Servislerle BağlanmakISDN Nasıl Çalışır?
Internet/Televizyon BağlantısıNetwork Bilgisayarları (NC) Nasıl Çalışır?DSL Nasıl Çalışır?


Bilgisayarınızı Bağlamak

LAN (Local Area Network)’lardan, Kablo TV’ye kadar Internete bağlanmanın çeşitli yolları vardır. Eğer LAN’la ya da kampüs network ile evinizden ya da okulunuzdan bağlıysanız Internete halihazırda bağlı olabilirsiniz. Eğer çalıştığınız bilgisayar LAN ya da kampüs networkü üzerindeyse ve bunların da Internete router (yönlendirici) veya bridge (köprü) aracılığıyla Internete bağlantısı varsa bu durumda sizin de Internete bağlantınız vardır. Genellikle bu bağlantı şekli, telefonla bağlanmaktan daha yüksek hızda bağlanma imkanı sağlar. Eğer Internete newtworkten bağlanmıyorsanız, bu işi yapmanın birçok değişik yolu vardır ve hergün de yeni yollar keşfedilmektedir.

Bir seçenek, evdeki bilgisayarınızla telefon hattını kullanarak bir network ya da ISP (Internet Service Provider)’ye bağlanmaktır. Bu işi bir terminal emülasyon yazılımı ile bilgisayarınızı vasıfsız terminal haline sokarak yapabilirsiniz. Bu durumda Internet yazılımı bilgisayarınız tarafından çalıştırılmaz. Bunun yerine bağlandığınız ana bilgisayarda çalışan Internet programını siz monitörünüzden izlersiniz. Internete bu şekilde bağlandıysanız kullanımınız oldukça kısıtlıdır. Örneğin, genellikle Internetin en popüler kısmı olan World Wide Web’e bağlandığınızda grafiklerden yoksun kalabilirsiniz.

Eğer Internete tam güçle bağlanmak istiyorsanız telefon hatlarından yapacağınız bağlantıların bunu sağlaması gerekir. Bu bağlantılar SLIP (Serial Line Internet Protocol) ve PPP (Point to Point Protocol) üzerinden sunulmaktadır. Internete bu protokollerle bağlandığınızda bilgisayarınız Internetin bir parçası olur ve bütün işlem gücünüzü kullanabilirsiniz. SLIP’ten daha yeni ve sağlam olan PPP karışmış olan paketleri tekrar geri kazanarak kullanabilir ki bu olay telefon hatlarında sıkça ortaya çıkan ve size sorun çıkaran bir durumdur.

ISDN (Integrated Services Digital Network) hatları yüksek hızlı bağlantılar sağlar. Genel olarak bu hız 64 KBit/s’den 128 KBit/s’ye kadardır. Özel ISDN modemi ve ISDN’yi destekleyen bir ISP’ye ihtiyaç vardır. Daha yeni bir teknoloji olan ve çok yüksek hızlı ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) telefon hattı üzerinden bağlantı kurabilir, fakat ISP’niz bu teknolojiyi desteklemelidir.

Başka bir seçenek te, özel kablo modemi denilen televizyon kablosunu kullanarak bağlanabileceğiniz bir sistemdir. Bölgesel Kablo TV şirketiniz bu hizmeti sağlayabilir. Hız ise sıradan modemlerin 100 katına kadar çıkabilir.

Internete takılmak için birçok değişik bağlantı çeşidi vardır. Başlangıç olarak bölgenizdeki üniversite ya da kütüphanelere gidin. Bir ISP ile temasa geçin ve fiyatlarını öğrenin. Ülke çapında ve bölgesel olarak çalışan sunucular vardır. Son olarak, bellibaşlı online servisleri şimdilerde Internete girişi de içermektedir. Böylece bunları Internete bağlanmak için kolayca kullanabilirsiniz.


VASIFSIZ TERMİNAL : Bir şebekeye, mini bilgisayara ya da başka bir bilgisayara bağlı olan terminallere denir. Bu tür bağlantı genellikle kütüphanelerde veya üniversitelerde bulunur. Bunun yanında bu kurumlar vasıfsız terminallerden daha geniş kapsamlı Internet giriş hakkı veren bir sisteme doğru kaymaktadırlar.

konu_10_a.jpg (11332 bytes)

konu_10_b.jpg (2612 bytes)

 

TERMİNAL EMÜLASYONU : Kişisel bir bilgisayar, modem aracılığıyla daha büyük bir bilgisayara bağlanıp terminal emülasyon (taklit) programını çalıştırabilir. En yaygın terminal taklidi VT-100’dür. Bilgisayar vasıfsız terminal gibi çalışır fakat bi işi direkt olarak değil, telefon hattından yapar. Genellikle bu tür giriş yaptığınızda Internetin grafik yönlerinden, örneğin World Wide Web’den yararlanamazsınız. Bu tür bağlantıya “kabuk hesap” da denir. Terminal taklidi kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır.

DİREKT BAĞLANTI : LAN’lar ya da mainframeler gibi büyük bilgisayarlar Internete direkt olarak bağlı olabilirler. Bir LAN Internete bağlı ise networkteki bütün bilgisayarlar Internete serbestçe girebilirler. Bu tür giriş şekli büyük şirketlerde yaygın olarak kullanılır.

SLIP (Serial Line Internet Protocol) : Tam Internet bağlantısı sağlayan ve Internet paketlerini telefon hattı üzerinden 9.600 BPS daha hızlı modemlerle gönderen bağlantı şekli.

PPP (Point to point protocol) : SLIP gibi bu da telefon hattını kullanarak bağlantı sağlayan bir sistemdir. SLIP ‘den daha güvenilirdir. Çünkü Internet paketlerinin eksiksiz olup olmadığını iki kere kontrol eder. Zarar görmüş paketleri geri gönderir.

ISDN HATTI : ISDN adı verilen bu özel dijital telefon hatları Internet bağlantılarını çok yüksek hızlarda yapabilirler. Hızları 64 KBit/s ile 128 KBit/s arasında değişir. Bu hatlar için özel ISDN modemleri kullanılır. Ayrıca bu hatların maliyeti yüksek olduğundan ücretlendirme genelde daha pahalıdır. Daha yeni bir teknoloji olan ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) mevcut telefon hattı üzerinden daha da hızlı bağlantı sağlamaktadır.

buton_7.gif (1413 bytes)KABLO MODEM : Bazı kablo-TV sistemleriyle televizyon sinyalleri taşıyan kablolar üzerinden Internete girilebilir. Özel bir kablo modem kullanılması gerekir. Bu modemler normal modemlerin 20-100 katı kadar daha fazla hıza sahiptir.

buton_8.gif (1438 bytes)NETWORK BİLGİSAYARI (NC veya Internet Uygulayıcısı) : Bazı insanlar düşük maliyetli NC’lerin zamanla Internete ulaşmak için daha fazla kullanılacağına inanmaktadır. Bu durumda Hard-diski CD-ROM sürücüsü ve fazla işlem gücü gerektirmeden sadece bilgisayar, monitör ve modemle işler halledilebilir. Programlar NC yerine Internet üzerinde çalışır ve yine veriler Internet üzerinde depolanabilir.

WEB TV : Masa üstü bir aletle normal Televizyonunuzun ekranından Web sayfalarına ulaşabilirsiniz. Bu alet Internete bağlanır ve ekranda sayfaları görmenizi sağlar.

ONLINE SERVISLER : Bütün büyük online servisleri Internetin bütün olanaklarını kullanmanıza imkan verir. Hiçbir özel donanım kullanmanıza gerek yoktur. Online servisine telefonla ulaştığınızda bütün kaynaklar elinizin altındadır ve buna World Wide Web de dahildir.

 

| Internet  Nedir?Internet 'in Alt Yapısı | Internet 'e Bağlanmak| Internet  Üzerinde Haberleşme |
| Sık Kullanılan  Internet  Araçları    | WWW Nasıl Çalışır? | İleri  Internet  Araçları Internet  Üzerinde Multimedya |
Internet , Intranet ve Dış Dünya | Internet 'in Korunması |Ana Sayfa |