Internet bağlantıları hakkında kural şudur : Bağlantı ne kadar hızlıysa o kadar iyidir. İnsanlar mümkün olan en hızlı bağlantıyı isterler, çünkü Internette kullanıma açık olan bir çok resim, ses ve film bulunmaktadır. Bu günlerde, en yaygın olan bağlanma şekilleri, ya bir şirket veya üniversite LAN’ı (Local Area Network) ya da telefon hattı üzerindendir. LAN’lar üzerinden yapılan bağlantılar telefon hatlarından genellikle daha hızlıdır - Gerçi DSL (Digital Subscriber Lines) hatları bu durumu değiştirmektedir. Gelecekte televizyon ve kablo bağlantıları da sıkça kullanılmaya adaydır.

Bu bölümde bilgisayarların Internete bağlanma şekillerinin hepsine göz atacağız. Konu 10’da Internet bağlantı tiplerinin tümü hakkında kısa bir ön bilgi vereceğiz. Sadece değişik network ve telefon bağlantılarına değil, kablo modemleri ve DSL bağlantıları gibi yeni ve yüksek hızdaki bağlantıları da inceleyeceğiz.

Daha önceleri Compuserve, America Online ve Microsoft gibi şirketler rekabet ortamında müşterilere hizmet veriyorlardı. Şimdi ise rekabet etmek yerine bütün şirketler birleşerek Internet klübünün çatısı altında hizmet vermektedirler. Bir online şirketiyle Internete bağlanmak en kolay yollardan biridir. Böyle bir şirkete bağlandığınızda bütün Internet elinizin altındadır. Konu 11’de online servislerle Internete bağlanmak hakkında ayrıntılı açıklamalar bulabilirsiniz.

Gelecekte, büyük ihtimalle fiber-optik kablolar sayesinde, evlerimizde yüksek hızda bağlantı kurma imkanımız olacaktır. Aslında halihazırda bazı şirketler bu sistemi kurmaktadırlar. Fakat bütün bir ülkenin bu sisteme geçmesinin bedeli milyarlarca dolardır ve bu yeterlilik ancak birkaç yıl hatta daha fazla zamanda elde edilebilir. Daha uygun bir seçenek ise daha düşük maliyetle ISDN (Integrated Services Digital Network)’dir. ISDN sayesinde normal telefon hattı üzerinden Internete daha hızlı bağlanılabilir. ISDN henüz ülke çapında yaygın değildir. Bazı bölgelerde bu pahalı bir seçenek olmasına rağmen ücretin uygun olduğu yerler de vardır. Ayrıca özel bir modem gerektirir. Bütün bunlara rağmen gittikçe daha yaygın olarak, en hızlı modemlerden bile daha hızlı bir şekilde Internete bağlanmak için kullanılmaktadır. Konu 12’de bu yeni teknolojinin kullanımı açıklanmıştır.

Konu 13’te ise, gelecekte çoğumuz için önemli bir bağlantı şekli olmaya aday olan televizyonda Internet konusunu ele alacağız. Bu konu başlığı altında kablolu televizyonun Internete bağlanmak için nasıl kullanıldığını ve televizyonunuzu Internete dahil olmak için nasıl kullanacağınızı açıklayacağız. Kablolu televizyon hattından Internete bağladığınız PC’nizi normalden, hatta ISDN’den daha hızlı bir sonuç verir. Bunun yanında Web TV gibi servisler daha değişik bir seçenek yaratır. Normal televizyon ekranından Web’e direkt bağlantı. Fakat bu durumda bağlantı kablolu yayın aracılığıyla değil genelde telefon hattıyla yapılır.

Konu 14 Internete bağlanmanın en tatlı yollarından biri olan Network bilgisayarından bahsedilmektedir. Bunun nedeni bu bilgisayarların lokal depolama ve yazılıma sahip olmadıkları için ucuz olmalarıdır. Bütün depolama ve yazılım ihtiyacı Internet üzerinden sağlanır.

Konu 15’te daha yeni ve daha hızlı yollardan biri olan DSL (Digital Subscriber Line) incelenecektir. Bu bağlantı sayesinde telefon hattı üzerinden çok yüksek hızlarda Internete bağlanmak mümkündür. Bunu kullanmak için hem sizin hem de telefon şirketinizin özel modemlere ihtiyacı olacaktır.

Bu bölümde Internete yüksek hızlarda bağlanmanın ne kadar kolaylaşacağını göreceksiniz. Sadece Internette daha hızlı çalışabilmeyi değil videolar, animasyonlar ve diğer geniş yelpazeye sahip içeriklere yeni servisler aracılığıyla ulaşabilmeyi de öğreneceksiniz.

 

| Internet  Nedir?Internet 'in Alt Yapısı | Internet 'e Bağlanmak| Internet  Üzerinde Haberleşme |
| Sık Kullanılan  Internet  Araçları    | WWW Nasıl Çalışır? | İleri  Internet  Araçları Internet  Üzerinde Multimedya |
Internet , Intranet ve Dış Dünya | Internet 'in Korunması |Ana Sayfa |